Uzależnienia

Psylocybina to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w niektórych rodzajach grzybów. Z badań przedstawionych w Scientific Reports wynika, że u osób, które w przeszłości stosowały psylocybinę, ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z nadużywaniem leków przecibólowych jest o 30 proc. mniejsze.
W świetle nowych badań łączących szkodliwe picie ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa, pojawiają się głosy wzywające do zmian w strategii zapobiegania samobójstwom.
Naukowcy twierdzą, że upijanie się może powodować epizody migotania przedsionków, nawet u osób, u których nie zdiagnozowano wcześniej tego stanu. Nadmierne spożycie alkoholu jest powszechne, a jego skutki są groźne, zwłaszcza w okresie pandemii.
Rzucenie palenia to spore wyzwanie - wymaga silnej woli i bezwzględnego przekonania o słuszności podjętej decyzji. Wielu obawia się, że poprawa stanu zdrowia i samopoczucia zajmie dużo czasu, jednak pierwsze korzyści zdrowotne można dostrzec już po godzinie od ostatniego papierosa. Co się dzieje po rzuceniu palenia?
Marihuana - jej wpływ na zdrowie - negatywny - potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.
Narkotyki dzielimy na twarde i miękkie narkotyki - ten podział na trwałe wpisał się do społecznej świadomości, choć ma charakter umowny i nie jest określony żadnymi przepisami. Za twarde uznaje się substancje psychoaktywne o najwyższym potencjale uzależniającym, m.in. heroinę i amfetaminę, natomiast do miękkich narkotyków zalicza się takie, które nie wywołują uzależnienia fizycznego, np. marihuanę.
Substancje psychoaktywne to zarówno środki o tajemniczych nazwach, jak metakwalon oraz ibogaina, jak i powszechnie znane kofeina i alkohol. Do grona substancji psychoaktywnych zaliczanych jest dużo nielegalnych substancji, jednakże produkty z niektórymi substancjami psychoaktywnymi znajdziemy na półkach każdego sklepu. Przeczytaj, czym są substancje psychoaktywne, jakie wywierają działania i dowiedz się, które z nich są legalne.
Suchy styczeń to jednomiesięczne wyzwanie bezalkoholowe. Jak podkreślają eksperci - nie chodzi o rezygnację z czegokolwiek, a o odzyskanie energii, spokoju i radości życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób alkohol wpływa na zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, co możesz zyskać podejmując wyzwanie "Suchy styczeń".
Esperal to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Wiele osób posiada wszywki alkoholowe, a prawie każdy zna – choćby ze słyszenia – osobę, która się "zaszyła". Nic dziwnego: blisko 12% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Część z nich próbuje zerwać z nałogiem, pokładając nadzieję w implantowaniu esperalu. Jak długo działa esperal?
Czy zwyczaje żywieniowe mogą być przyczyną choroby? Tak, jeśli dbałość o zdrową dietę przeradza się w obsesję. Mówimy wtedy o ortoreksji. Schorzenie to po raz pierwszy zdiagnozował i opisał Steve Bratman. Ortoreksja jest groźnym zaburzeniem związanym z jedzeniem, a jej skutki mogą być równie drastyczne, co w przypadku anoreksji czy nieleczonej otyłości.
FOMO – z języka angielskiego: „fear of missing out” znaczy mniej więcej tyle, co przeraźliwy strach przed tym, że ominie nas ważna informacja czy wydarzenie. W dobie stałego dostępu do internetu i mediów społecznościowych, jest to coraz częściej występujące zjawisko wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Sprawdź, czy masz syndrom FOMO
Biała gorączka alkoholowa, czyli delirium alkoholowe jest najgroźniejszą postacią zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu. Stanowi stan zagrożenia życia. Objawy delirium może wywołać długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego lub nagłe zaprzestanie picia. Jakie są objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie delirium alkoholowego?