II trymestr

26. tygodniu ciąży czas do porodu znacząco się kurczy – za kilkanaście tygodni powitasz na świecie swoje maleństwo. Póki co,  czas zmierzyć się z typowymi dla ciąży dolegliwościami, które od tego momentu mogą stać się bardziej dokuczliwe.
W 24. tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać już typowy dla ciąży instynkt wicia gniazda i chęć porządkowania wszystkiego w swoim otoczeniu. Ekscytacji mogą towarzyszyć też częstsze niż wcześniej obawy o przyszłość.
W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już 100-110 mm od ciemienia do końca tułowia i waży ok. 50 g. Gdybyś mogła je stale obserwować, zobaczyłabyś, że fika koziołki jak prawdziwy akrobata. Ty z kolei masz większy apetyt, dlatego w tym czasie powinnaś bardziej zwracać uwagę na to, co i ile jesz.
23. tydzień ciąży to ostatni moment, by włożyć buty na wysokim obcasie: w  następnych tygodniach punkt ciężkości ciała przesunie się na tyle, że będzie to już niezbyt bezpieczne. To również jeden z ostatnich tygodni, gdy wciąż jeszcze widzisz swoje stopy -  wkrótce to się zmieni.
20. tydzień ciąży to półmetek. Pomyśl, ile wydarzyło się w ciągu ostatnich 4,5 miesięcy. Dowiedziałaś się, że będziesz mieć dziecko, zobaczyłaś fasolkę na obrazie USG, a teraz czujesz już malca wiercącego się w twoim coraz większym brzuchu.
22. tydzień ciąży to czas, w którym można już w pełni cieszyć się ciążą: definitywnie ustępują nudności, wraca energia, poprawia się samopoczucie. Brzuszek jest już zaokrąglony, ale jeszcze niezbyt duży. To dobry okres zarówno na aktywność, jak i na relaks.
W 17. tygodniu ciąży płód ma wielkość dużej cebuli i waży ok. 100 g. Malec słyszy już dźwięki docierające do niego spoza twojego brzucha – twój głos, muzykę, której słuchasz i oczywiście głos taty.
W 25. tygodniu ciąży wielkość macicy odpowiada rozmiarom dobrze napompowanej piłki nożnej. Brzuszek jest już dobrze widoczny, ale nie zawsze zaokrąglony – równie dobrze może mieć kształt podłużny albo wręcz rozlewać się na boki.
Właśnie minęłaś półmetek – od 21 tygodnia ciąży do porodu bliżej już, niż dalej. W 21 tygodniu ciąży czeka cię USG połówkowe. Twój brzuszek jest już coraz większy, a dziecko w nim – coraz bardziej ruchliwe. Czego możesz się spodziewać w 21 tygodniu ciąży i jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży?
Płód ma już około 14 cm i waży 150 g. Początek 18. tygodnia ciąży to moment, kiedy dziecko staje się bardzo aktywne: trenuje ruchy, obroty i reakcje odruchowe.
W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo ma ok. 110-115 mm, czyli ok. 11 cm. Waży 80 g, czyli tyle, ile małe kiwi. Potrafi już koordynować swoje ruchy, bo jego mózg współpracuje z mięśniami.
19. tydzień ciąży to moment, kiedy rozwija się mechanizm umożliwiający w przyszłości wykonywanie dziecku skoordynowanych ruchów. To również czas, kiedy malec osiąga wagę średniej wielkości jabłka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza