I trymestr

Jesteś w 11. tygodniu ciąży, co oznacza, że jesteś w środku 3 miesiąca. Twój malec nie przypomina już fasolki, ale dziecko. W 11. tygodniu ciąży ma dużą główkę, bo mózg to organ, który w okresie płodowym rozwija się najdynamiczniej.
13. tydzień ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Możesz wreszcie spać spokojnie, mija bowiem okres największego ryzyka poronienia i wystąpienia wad genetycznych. Twoje dziecko jest już ukształtowane i dość duże. Zobacz najważniejsze zalecenia dla kobiet w 13. tygodniu ciąży.
Jesteś w 10. tygodniu ciąży, co oznacza, że od zapłodnienia minęło 8 tygodni. Twoje dziecko rośnie, a ty odczuwasz poranne mdłości, wahania nastroju i niespodziewane powiększenie się biustu. Tak właśnie powinno być. Jaka jest wielkość brzucha i jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Na co powinnaś zwrócić uwagę?
Chcesz zostać mamą albo już wiesz, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko? Zobacz, jak wygląda 1. tydzień ciąży i sprawdź, co się wtedy dzieje w twoim organizmie.
W 6. tygodniu ciąży embrion ma już wielkość ziarenka maku. Jeśli zmierzyłabyś długość jego ciała od ciemienia do końca tułowia (malec jest skulony i przyjmuje w pozycję embrionalną), wyniosłaby ona od 2 do 4 mm. Ty natomiast zaczynasz odczuwać pierwsze zmiany w swoim ciele.
4. tydzień ciąży to moment zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w jamie macicy. W tej chwili maleńka komórka ma niecałe pół milimetra średnicy, ale ciągle się dzieli, mnoży i wzrasta. Okres od 4. tygodnia ciąży do 8. nazywany jest okresem zarodkowym (embrionalnym).
2. tydzień ciąży to tak naprawdę według obliczeń ginekologów moment, w którym komórka jajowa dojrzewa i jest gotowa do uwolnienia się z pęcherzyka. Jeśli przygotowujesz się do ciąży, właśnie teraz powinnaś zacząć starania.
9. tydzień ciąży rozpoczyna kolejny miesiąc ciąży. Twoje dziecko jest maleńkie, ale twój organizm już od kilku tygodni pracuje w trybie "ciąża", dlatego odczuwasz dolegliwości związane ze swoim stanem.
12. tydzień ciąży to czas, gdy możesz mieć już pierwsze problemy z dopięciem swoich dżinsów. Nic dziwnego, twoje ciało zmienia się wraz z rozwojem maluszka, który w tej chwili ma już wielkość limonki.
W 8. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość dużej czereśni. Oczywiście nie czujesz tego, ale malec już się rusza, rozwija się też bardzo dynamicznie i rośnie wzdłuż.
7. tydzień ciąży to środek 2 miesiąca. Możesz zaczynać już odczuwać charakterystyczne objawy ciąży - mdłości i wymioty, choć u wielu kobiet dominuje senność i zmeęczenie. Czas na pierwszą wizytę ciążową u ginekologa i założenie książeczki ciąży. Zarodek jest nadal niewielki - ma obecnie ok. 4-5 mm, ale szybko się rozwija.
3. tydzień ciąży (według obliczeń ginekologów), to tak naprawdę moment owulacji, a więc i zapłodnienia. To ważny moment, choć zwykle przegapiany przez przyszłych rodziców – chyba, że świadomie i z kalendarzem starają się oni o dziecko.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza