Zawarte w czekoladzie ziarno kakaowe jest źródłem wielu związków polifenolowych, m.in. tych, które działają zapierająco (np. związki garbnikowe). Poza tym czekolada składa się tłuszczu i cukru, a dodatkowo jest pozbawiona błonnika, co również nie stymuluje jelit do pracy.
Kakao na wodzie to w medycynie naturalnej jeden z najczęściej stosowanych sposobów na biegunkę.
Jagody, dzięki dużej zawartości garbników, spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Można je spożywać surowe lub suszone albo przygotować nalewkę, jednak najskuteczniejszy jest napar z suszonych czarnych jagód.
Naturalna glinka – diosmektyt. Ma właściwości wiążące bakterie i wirusy. Nie wpływa na przyspieszenie motoryki jelit. Ochrania naturalny śluz błony jelit
Aronia również ma właściwości lekko zapierające, dlatego z powodzeniem można ją stosować w celu zwalczania biegunki. Dietetycy zalecają maksymalnie 1 szklankę soku z aronii dziennie.
Osoba zmagająca się z biegunką może sięgnąć po kisiel lub galaretkę.
Herbata zawiera alkaloidy purynowe, które skutecznie hamuje biegunkę. Najskuteczniejsze są mocne napary bez cukru.
Niektóre zioła regulują pracę jelit i hamują biegunkę. Ponadto działają rozkurczająco i relaksująco, dlatego złagodzą ból towarzyszący laksacji. W przypadku biegunki warto sięgać po pierwiosnek lekarski, rumianek, korzeń lukrecji, koniczynę polną i piołun w postaci naparu.
W diecie przy biegunce powinny się znaleźć także warzywa, najlepiej gotowane, takie jak ziemniaki, marchewka, pietruszka i seler.
Przy biegunce pomogą także pieczywo pszenne, graham oraz suchary i krakersy.