Przeziębienie. Domowe sposoby na przeziębienie i leki bez recepty

2021-12-17 16:14
Jak leczyć przeziębienie - sprawdzone metody
Autor: Getty Images Przeziębienie można zwalczyć domowymi sposobami

Przeziębienie nie każdego skłania do szybkiej wizyty u lekarza. Można spróbować je zwalczyć wykorzystując domowe sposoby na przeziębienie, dlatego najpierw warto zajrzeć do apteczki i zastosować metody od lat stosowane w medycynie naturalnej. Sprawdzone, domowe sposoby na przeziębienie i leki bez recepty, mogą wesprzeć organizm w walce z infekcją.

Spis treści

  1. Domowe sposoby na przeziębienie
  2. Herbata z imbirem lub sokiem malinowym na przeziębienie
  3. Gorąca kąpiel na przeziębienie
  4. Maść rozgrzewająca na przeziębienie
  5. Mleko z miodem lub czosnkiem na przeziębienie
  6. Alkohol na przeziębienie - grzane wino, wódka i grog
  7. Wapno na przeziębienie
  8. Majeranek, rumianek i inne zioła na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Gdy nadchodzi infekcja, należy działać od razu. Ale... Co na przeziębienie? Jak walczyć z przeziębieniem, gdy akurat nie ma pod ręką apteki i lekarstw? Na początek warto sięgnąć po domowe sposoby na przeziębienie. Pomogą odetkać zatkany nos, obniżyć podwyższoną temperaturę i złagodzić chrypkę lub kaszel - typowe objawy przeziębienia. Wśród domowych, naturalnych sposób na przeziębienie najczęściej wymienia się m.in. herbatę z imbirem, miód z mlekiem lub czosnkiem, zioła, gęsi smalec, rosół, a także grzane wino czy wódkę z pieprzem.

Z kolei za skuteczne leki na przeziębienie uważa się syropy i tabletki z paracetamolem lub ibuprofenem.

Jednak nie wszystkie powszechnie stosowane sposoby na przeziębienie są skuteczne. Niektóre z nich nie pomagają, a nawet szkodzą. Sprawdź, co warto wykorzystać w czasie przeziębienia, a które środki są nieskuteczne.

Czytaj też: 

Poradnik Zdrowie: przeziębienie

Herbata z imbirem lub sokiem malinowym na przeziębienie

Na przeziębienie pomoże gorąca herbata, np. z imbirem lub z dodatkiem soku malinowego. Sok z malin ma właściwości przeciwgorączkowe, a napar z imbiru jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Aby się o tym przekonać, wystarczy wypróbować przepis na herbatę z imbirem na przeziębienie.

Obierz imbir i cytrynę ze skórki, pokrój w cienkie plasterki, włóż do szklanki i zalej gorąca wodą. Szklankę przykry i pozostaw na 15 minut. Przed wypiciem herbaty dodaj miód i całość dokładnie wymieszaj.

Gorąca kąpiel na przeziębienie

Gorąca kąpiel pomoże na początku przeziębienia. Wirusy najlepiej czują się w temperaturze 33–34 st. C, czyli takiej, jaka jest w przewodzie nosowym.

W wyższej temperaturze mnożą się znacznie wolniej. W związku z tym weź ciepłą kąpiel, najlepiej z dodatkiem kilku kropli olejku sosnowego bądź olejku eukaliptusowego. Aromatyczna para dodatkowo udrożni drogi oddechowe.

Maść rozgrzewająca na przeziębienie

Maść rozgrzewająca na przeziębienie powinna zawierać ekstrakt z eukaliptusa, mentolu, tymianek lub kamforę. Maść można wcierać w klatkę piersiową lub plecy, a także wdychać unoszące się nad nią lecznicze opary. W ten sposób łagodzi się objawy nieżytu nosa i kaszlu.

Maść rozgrzewającą na przeziębienie należy wcierać w skórę klatki piersiowej i pleców 2 - 4 razy dziennie. Należy pamiętać, że tego typu maści nie należy stosować u dzieci poniżej 5. roku życia.

Mleko z miodem lub czosnkiem na przeziębienie

Innym domowym sposobem na przeziębienie jest mleko z miodem lub mleko z czosnkiem. Jaki miód na przeziębienie wybrać? Najlepiej sięgnąć po miód lipowy, który ma właściwości przeciwgorączkowe i wykrztuśne. Objawy przeziębienia złagodzi także miód akacjowy. W stanach zapalnych dróg oddechowych dobrym wyborem jest również miód rzepakowy i wrzosowy.

Niektórzy radzą chorym pić miód z mlekiem 1-2 razy dziennie. Jednak zwolennicy medycyny chińskiej radzą nie przesadzać z ilością wypijanego mleka w czasie przeziębienia, gdyż jest ono uważane za wychładzające organizm.

Alkohol na przeziębienie - grzane wino, wódka i grog

Niektórzy twierdzą, że na przeziębienie najlepszy jest alkohol - grzane wino, wódka z pieprzem czy grog (rum lub inny silny trunek, rozcieńczony wodą). Pozwala on się rozgrzać i szybciej zwalczyć infekcję. Jednak specjaliści przekonują, że tego typu trunki nie zwalczają wirusów, a więc przyczyny infekcji.

Nie należy przesadzać z ilością spożywanego alkoholu w czasie infekcji, ponieważ sprzyja on utracie płynów z organizmu, a w czasie choroby organizm musi być dobrze nawodniony, by mieć siłę walczyć z patogenami. Kilka łyżek wysokoprocentowego trunku dodanego do herbaty w zupełności wystarczy.

Wapno na przeziębienie

Po wapno sięga większość chorych, ponieważ powszechnie uważa się, że wspomaga walkę z przeziębieniem. Tymczasem nie udowodniono takiego działania wapna. Co więcej, wykazano, że wapno zagęszcza wydzielinę, przez co utrudnia odkrztuszanie, dlatego lepiej po niego nie sięgać w czasie infekcji dróg oddechowych.

Majeranek, rumianek i inne zioła na przeziębienie

Na przeziębienie dobre są także niektóre zioła, takie jak majeranek, rumianek, tymianek, szałwia, eukaliptus, lipa, czarny bez, pietruszka, podbiał czy dziewanna. Złagodzą one kaszel i uporczywy katar. Ponadto działają przeciwgorączkowo.

Na ich bazie można przygotować lecznicze wywary i herbaty, np. herbatę rumiankową na przeziębienie. Wystarczy łyżeczkę ususzonych ziół wsypać do szklanki, zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie do naparu należy dodać plasterek cytryny, łyżeczkę miodu i wymieszać.

CZYTAJ TEŻ: Skąd się bierze infekcja gardła i jakie są jej objawy?