Co pyli we wrześniu? Jakie pyłki wywołują alergię we wrześniu?

2019-09-04 11:24
Co pyli we wrześniu? Jakie pyłki wywołują alergię we wrześniu?
Autor: Photos.com Co pyli we wrześniu? Jakie pyłki wywołują alergię we wrześniu?

Co pyli we wrześniu? Podobnie jak w sierpniu najbardziej dokuczliwe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w tym miesiącu dokuczają one uczuleniowcom prawie w całej Polsce. Sprawdź, jakie rośliny pylą we wrześniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Spis treści

  1. Co pyli we wrześniu?

Co pyli we wrześniu? We wrześniu pylą m.in. zarodniki grzybów mikroskopowych. W tym miesiącu najczęstszą przyczyną uczuleń są alergeny grzybów z gatunku Cladosporium. Tego rodzaju grzyby znakomicie rozmnażają się także w temperaturze umiarkowanej, dlatego we wrześniu uczuleni na Cladosporium powinni w dalszym ciągu uważać na swoje zdrowie.

Warto dodać, że we wrześniu mogą odetchnąć uczuleni na bardzo dokuczliwe pyłki traw! W tym miesiącu kończy się, trwający od kwietnia, okres pylenia tej rośliny. W dalszym ciągu będą dokuczały alergikom, choć w mniejszym stopniu, zarodniki z rodzaju Alternaria oraz pyłki bylicy, które także kończą pylenie w tym miesiącu.

Intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego większość roślin kończy pylenie w często deszczowym i chłodnym wrześniu.

Co pyli we wrześniu?

Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych)

Na początku września we wszystkich regionach kraju stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium jest wysokie. Dopiero w III dekadzie miesiąca ich stężenie zmniejsza się do średniego. Wyjątek stanowią południowy i północno-wschodni kraniec Polski, gdzie przez cały miesiąc ich stężenie jest bardzo wysokie. Z kolei zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria znikną w całej Polsce już w II dekadzie miesiąca.

Bylica pospolita

W pierwszej dekadzie września stężenie pyłków bylicy we wschodniej i północnej części kraju jest średnie. Podobnie w południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańcach Polski oraz w centralnej części kraju. Dopiero w II połowie września bylica skończy pylić w całej Polsce.

Pokrzywa

Na Mazowszu i Pomorzu przez pierwsze dwie dekady września stężenie pyłku pokrzywy w powietrzu jest średnie, a przez ostatnią niskie. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj do końca pierwszej dekady października.

W centralnej Polsce, gdzie pod koniec miesiąca pokrzywa kończy pylić, przez pierwsze dziesięć dni września ich stężenie jest średnie, a w dopiero w ostatniej niskie.

We wrześniu mogą odetchnąć uczuleniowcy z południowej części kraju oraz z północno-wschodniego krańca Polski, ponieważ w tych regionach pokrzywa kończy pylenie już w drugiej dekadzie sierpnia.

Trawy

Pyłki traw, które ze wszystkich pyłków najczęściej dokuczają alergikom w Polsce, we wrześniu kończą pylenie w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski już w pierwszej dekadzie miesiąca. Z kolei na Mazowszu i Pomorzu oraz w centralnej części kraju pyłki traw znikają z powietrza 10 dni później.

Ambrozja

We wrześniu jej obecności nie zauważą alergicy z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ w tych rejonach już nie pyli. W centralnej Polsce ambrozja kończy pylenie w II dekadzie miesiąca. Z kolei na Pomorzu i Mazowszu jej pyłki znikają z powietrza w ostatniej dekadzie września.

Babka zwyczajna

Na Pomorzu i Mazowszu oraz w centralnej części kraju babka zwyczajna kończy pylić w drugiej dekadzie września. Przez cały ten okres stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie zmienia się i jest niskie. Z kolei na południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski nie obserwuje się pyłków bylicy w powietrzu, ponieważ w tym regionie kończy ona pylenie pod koniec sierpnia.

Komosa

W centralnej Polsce pylenie komosy kończy się w sierpniu, dlatego we wrześniu pyłki bylicy dokuczają jedynie uczuleniowcom z Pomorza i Mazowsza oraz z południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańców Polski, gdzie jej pyłki zanikają w I dekadzie miesiąca.

Poradnik Zdrowie: co pyli w sierpniu?
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.