Co pyli w kwietniu? Jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu?

2019-04-09 9:58
Co pyli w kwietniu? Jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu?
Autor: thinkstockphotos.com Co pyli w kwietniu? Jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu?

Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. Warto wiedzieć, że brzoza najintensywniej pyli wieczorami oraz że najsilniej uczulają odmiany męskie topoli. Jesteś alergikiem? Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.

Spis treści

  1. Co pyli w kwietniu?

Co pyli w kwietniu? W kwietniu główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące drzewa (olcha, topola, wierzba, brzoza, jesion, dąb). Trawy oraz cladosporium i alternaria na dużą skalę zaczynają pylić dopiero latem. Pyłki których drzew wywołują alergię w kwietniu?

Co pyli w kwietniu?

Olcha

Szczyt pylenia olchy przypada na połowę marca, ale jej pyłki unoszą się w powietrzu nawet do połowy kwietnia. Przemieszczaniu się pyłków olchy sprzyja pogoda (brak zachmurzenia i opadów). Objawy alergii wywołanej pyłkami olchy mogą utrzymywać się jeszcze przez wiele tygodni z powodu alergii krzyżowych z brzozą, która także kwitnie w kwietniu.

Objawem alergii na pyłki olchy jest nieżyt nosa, zapalenie spojówek, wyprysk kontaktowy i pokrzywka powierzchniowa.

Topola

Kwitnienie rozpoczyna pod koniec marca, ale pyłki w powietrzu mogą unosić się nawet do lipca. Największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia.

Silniej uczulają odmiany męskie topoli, które pylą od marca do kwietnia. Puch, który unosi się od kwietnia do maja, jest nośnikiem nasion topoli i nie uczula. Okres unoszenia się białego puchu zbiega się jednak z początkiem pylenia traw, przez co topola błędnie bywa uważana za główną przyczynę majowych katarów i łzawień. Topola reaguje krzyżowo z wierzbą.

Wierzba

Największe stężenie pyłków wierzby przypada na kwiecień, choć roślina zaczyna kwitnąć już w marcu. To alergen, który sprawia większe problemy mieszkańcom miast niż wsi. Na terenach wiejskich wierzby rosną najczęściej w pewnym oddaleniu od gospodarstw (na podmokłym podłożu), dlatego stosunkowo rzadko pyłki wierzby docierają do domów.

W miastach wierzba jest często spotykanym drzewem parkowym, a pyłki rozsiewane przez wiatr zalegają między budynkami całymi tygodniami, powodując uczulenia. Aby zminimalizować ryzyko alergii, osoby wrażliwe na ten alergen powinny zrezygnować z wierzb wielkanocnych (bazi) w mieszkaniach.

Brzoza

W Polsce występuje 7 odmian brzozy. Wszystkie zaczynają kwitnienie jeszcze w marcu, ale okres najintensywniejszego pylenia przypada na kwiecień. Po pyłkach traw, pyłki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa.

Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych, dlatego uczulone na nią osoby przed katarem mogą się ustrzec, pozostając w domach.

Jesion

Jesion zaczyna pylić równolegle z brzozą, ale stężenie pyłków różni się w zależności od roku. Najczęściej pyli od końca marca do połowy maja, a apogeum kwitnienia przypada na kwiecień. Pomimo tego, że jesion wytwarza najwięcej aeroalergenu (pyłku) w porównaniu z innymi drzewami, to nie jest tak uciążliwy u nas jak w Europie Zachodniej.

Warto wiedzieć, że jesion należy do tej samej rodziny drzew co oliwka, która jest najczęstszą przyczyną alergii w krajach śródziemnomorskich. Osoby uczulone na pyłki jesionu, planując urlop w krajach południowych, powinny wziąć pod uwagę kalendarz pylenia tego drzewa (oliwka pyli od kwietnia do czerwca).

Objawami alergii na pyłki jesionu jest nieżyt nosa i ostre zapalenie spojówek.

Dąb

Pyłki dębu w powietrzu zaczynają unosić się w trzeciej dekadzie kwietnia i już wtedy można spodziewać się pierwszych reakcji na ten alergen. Apogeum pylenia dębu przypada na maj.

W Polsce dziko rosną dwa gatunki dębu:

- dąb szypułkowy – pospolity dąb, którego kwiaty męskie złożone są z 4-12 pręcików, zebranych w zwisające kotki. Pyli 2 tygodnie przed dębem bezszypułkowym;

- dąb bezszypułkowy – występuje w lasach parkach, rośnie na terenie całego kraju z wyjątek terenów górzystych i północno-wschodniej Polski.

W okresie nasilonego pylenia zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu. Po powrocie do domu dobrze jest wziąć szybki prysznic i zmienić ubranie, żeby pozbyć się pyłków osiadłych na skórze.

Zobacz także:

Co pyli w styczniu?

Co pyli w lutym?

Co pyli w marcu?

Co pyli w maju?

Co pyli w czerwcu?

Co pyli w lipcu?

Co pyli w sierpniu?

Co pyli we wrześniu?

Co pyli w październiku?

Co pyli w listopadzie?

Zapoznaj się również z kalendarzem pylenia roślin