Brak jąderka [Porada eksperta]

2009-01-23 0:51
Porada urologa
Autor: Getty Images

Mój 5-letni syn urodził się z jednym jąderkiem. Lekarz twierdził, że do 2 roku życia jąderko samo zejdzie. Podczas ostatniej wizyty lekarz nadal nie wyczuł jąderka i skierował mnie na specjalistyczne badanie. Czy konieczna będzie operacja, na czym ona polega? Czy to możliwe, że urodził się tylko z jednym jąderkiem? Czy będzie bezpłodny?

Niezstąpienie jądra wymaga diagnostyki USG, zwłaszcza jeśli jest ono niewyczuwalne badaniem dotykowym. Badanie ultrasonograficzne pomaga ustałić czy jest ono położone w kanale pachwinowym czy w jamie brzusznej. W każdym przypadku takie położenie jądra wymaga leczenia operacyjnego. W przypadku, gdy w badaniu USG nie znajdzie się jądra ani w kanale ani w jamie brzusznej, można go poszukiwać w laparoskopii. W przypadku nie znalezienia jądra w laparoskopii można przypuszczać, że nie rozwinęło się ono po tej stronie. Do płodności nie są potrzebne oba jądra, może być jedno z prawidłowymi plemnikami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.