Ból mięśni przy COVID - 19. Jak złagodzić ból mięśni przy zakażeniu koronawirusem?
Ból mięśni przy COVID-19 potrafi być tak silny, że chory nie jest w stanie nawet unieść ręki - dlatego zaliczany jest do jednego z bardziej uciążliwych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlaczego COVID-19 powoduje ból mięśni, kiedy ból mięśni wskazuje na zakażenie koronawirusem i jak złagodzić ból mięśni podczas COVID-19?
Spis treści
- Ból mięśni przy COVID-19 - jak często występuje?
- Dlaczego COVID-19 powoduje ból mięśni?
- Ból mięśni – kiedy wskazuje na COVID-19?
- Jak łagodzić ból mięśni przy COVID-19?
- Ból mięśni przy COVID-19: kiedy kontaktować się z lekarzem?
Ból mięśni przy COVID-19 jest jednym z rzadziej występujących objawów choroby. Infekcja może także objawiać się bólem nóg od kolan w dół. Eksperci amerykańskich CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) uznali je również jako jedno z długoterminowych następstw zakażenia koronawirusem, gdyż wiele osób odczuwa je długo po ustąpieniu pozostałych objawów COVID-19, takich jak gorączka, kaszel czy duszności – również wtedy, gdy ponowny test na koronawirusa da wynik negatywny.
Dlaczego COVID-19 objawia się bolącymi mięśniami? Jak rozpoznać, czy ból mięśni związany jest z zakażeniem koronawirusem, czy też świadczy o zupełnie innej dolegliwości? W jaki sposób łagodzić ból mięśni przy COVID-19 i czy w takim przypadku wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych?
Ból mięśni przy COVID-19 - jak często występuje?
Na liście objawów zakażenia koronawirusem ból mięśni wymieniany jest zwykle na jednej z dalszych pozycji – wg Światowej Organizacji Zdrowia jest on bowiem mniej powszechny, niż pozostałe objawy zakażenia.
Zgodnie z wynikami badania, jakie przeprowadzono na ten temat w Chinach, analizując ponad 55 proc. przypadków COVID-19, zgłasza go niespełna 15 proc. pacjentów – dużo mniej, niż gorączkę (którą ma 87,9 proc. pacjentów) czy kaszel (67,7 proc), ale częściej niż ból gardła (13,9 proc.) czy ból głowy (13,6 proc.).
Dlaczego COVID-19 powoduje ból mięśni?
Ból mięśni podczas infekcji wirusowej nie jest niczym szczególnym – odczuwamy go np. chorując na grypę. Narzeka na niego również pewna liczba osób chorujących na COVID-19. Koronawirus, podobnie jak inne wirusy, może wywoływać zapalenie tkanki mięśniowej, w następstwie którego dochodzi do podrażnienia receptorów bólu i do uszkodzenia włókien mięśniowych.
U wielu osób reakcja jest tak silna, że ból jest wręcz obezwładniający: nie pozwala wstać z łóżka, a najprostsza czynność wydaje się niemożliwa.
Ból mięśni – kiedy wskazuje na COVID-19?
Mimo, że ból mięśni zaliczany jest do jednego z objawów zakażenia koronawirusem, tylko na podstawie tego objawu nie sposób postawić diagnozy. Można jednak podejrzewać, że ból mięśni wskazuje na COVID-19 wówczas, jeśli:
- ból utrzymuje się dłużej, niż dyskomfort wywołany np. wysiłkiem fizycznym i zakwasami – od kilku dni do nawet dwóch tygodni w skrajnych przypadkach (bolesność mięśni wywołana ćwiczeniami ustępuje zwykle w ciągu 24-48 godzin)
- jest ostry, wręcz obezwładniający
- mięśnie są wrażliwe nie tylko na ruch, ale również na dotyk – bolą nawet, gdy przyłożysz rękę
- jest uogólniony, co oznacza, że boli całe ciało (warto jednak wiedzieć, że wielu pacjentów odczuwa go przede wszystkim w dolnej części pleców)
- nasila się (lub zmniejsza) wraz z nasileniem lub ustępowaniem innych objawów COVID-19.
Jak łagodzić ból mięśni przy COVID-19?
Na ból mięśni towarzyszący zakażeniu koronawirusem raczej nie pomogą ćwiczenia, masaże ani inne metody terapii stosowane przy łagodzeniu bólu mięśni wywołanego ćwiczeniami, gdyż dochodzi do niego z zupełnie innych powodów.
Eksperci – np. cytowany przez magazyn health.com dr Charles Odonkor, fizjoterapeuta i specjalista medycyny przeciwbólowej Yale Medicine zaleca, by odpoczywać w łóżku (ruszając się jednak co jakiś czas, gdyż jest to ważne z powodu istotnej podczas COVID-19 profilaktyki przeciwzakrzepowej), pić dużo płynów i stosować leki przeciwbólowe takie, jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Można również próbować pomóc sobie, stosując maści rozgrzewające lub ciepłe okłady, jednak ten sposób działa tylko u niektórych pacjentów.
Czytaj też:
Ból mięśni przy COVID-19: kiedy kontaktować się z lekarzem?
Obezwładniający ból mięśni towarzyszący zakażeniu koronawirusem, który nie mija mimo stosowania leków dostępnych bez recepty jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem POZ. Na podstawie oceny nasilenia objawów lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe, dostępne na receptę.
Z lekarzem należy skontaktować się również, gdy ból się przedłuża, nie ustępuje mimo ustępowania objawów infekcji, lokalizuje się w określonej części ciała bądź mocz zrobił się ciemny, co mogłoby świadczyć o problemach z nerkami.
Polecany artykuł: