Badanie kału na krew utajoną

Badanie kału na krew utajoną
Autor: Thinkstockphotos.com Badanie kału na krew utajoną

Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem często wykonywanym w celu wykrycia różnych chorób przewodu pokarmowego. Test na krew utajoną w kale jest przede wszystkim badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, wykonywanym u osób po 50. roku życia. Jakie jeszcze choroby pozwala wykryć badanie kału na krew utajoną?

Spis treści

  1. Badanie na krew utajoną w kale - wskazania
  2. Badanie na krew utajoną w kale - jak się przygotować?
  3. Badanie na krew utajoną w kale - na czym polega?
  4. Badanie na krew utajoną w kale - normy
  5. Badanie kału na krew utajoną pomoże wykryć raka jelita grubego

Krew utajona w kale to niewielka ilość krwi, która nie zmienia barwy kału i jego konsystencji, w związku z tym nie jest widoczna gołym okiem. Można ją wykryć tylko w badaniach laboratoryjnych.

Badanie na krew utajoną w kale - wskazania

Test na krew utajoną w kale jest zalecany wszystkim osobom po 50. roku życia, gdyż może być ona objawem raka jelita grubego (powinno być wykonywane raz do roku u osób, u których były przypadki raka jelita grubego w rodzinie). Ponadto test należy wykonać w przypadku podejrzenia takich schorzeń układu pokarmowego, jak, m.in. rak żołądka, polipy, gruczolak, krwawiące wrzody, hemoroidy, angiodysplazja jelita, krwawienie z dziąseł lub z nosa (i połknięcie krwi). Mogą na nie wskazywać niepokojące objawy:

Badanie to można zlecić także w przypadku anemii, gdyż może dać odpowiedź na pytanie, co jest jej przyczyną.

Badanie na krew utajoną w kale - jak się przygotować?

Na trzy dni przed badaniem należy stosować dietę bezmięsną, bogatą w błonnik (jednak trzeba unikać zielonych warzyw). Ta zasada dotyczy tylko metody gwajakolowej. Ponadto nie powinno się zażywać preparatów z witaminą C, żelazem. Nie wolno także sięgać po alkohol i aspirynę, gdyż mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego.

W celu ułatwienia wypróżnienia nie należy stosować środków przeczyszczających (nie tylko tabletek, lecz także czopków czy wlewek przeczyszczających, gdyż mogą spowodować drobne urazy błony śluzowej i delikatne krwawienie). Aby ułatwić wypróżnienia, warto zwiększyć ilość spożywanych w diecie płynów.

Przeciwwskazaniami do badania są miesiączka (próbka może być oddana po minimum 3 dniach od zakończenia okresu), leczenie stomatologiczne (krwawiące dziąsła) i krwawiące hemoroidy.

Badanie na krew utajoną w kale - na czym polega?

Do wykrywania krwi utajonej w kale służy test FOB (z ang. Faecal Occult Blood), który można wykonać na dwa sposoby:

    1. gFOBT (ang. stool guaiac test) - jest to tzw. metoda gwajakolowa. Cele badania jest odpowiedź na pytanie, czy w kale znajduje się hem z hemoglobiny. Otrzymujesz trzy koperty, do których dołączone są trzy małe szpatułki kartonowe. Na przedniej powierzchni koperty otwierasz okienko odsłaniające 3 lub 2 pola. Nanosisz na nie próbki kału pobrane z różnych miejsc stolca. Pobierasz je przez trzy kolejne dni (przechowując w chłodnym miejscu) i oddajesz wszystkie do laboratorium. Tam na bibułę zostaje naniesiony nadtlenek wodoru. Jeśli w kale obecna jest krew, bibuła zmieni swoją barwę na niebiesko.

    Przed wykonaniem tego badania nie należy spożywać czerwonego mięsa, ponieważ hem jest obecny w mioglobinie zawartej w tym produkcie.

      2. iFOBT (ang. immunochemical fecal occult blood test) - jest to tzw. metoda immunochemiczna. Zaleca się wykonanie testu w co najmniej trzech próbkach kału pobranych w różnych dniach. Celem badania jest wykrycie globiny w kale. W tym celu wykorzystuje się chemiczne przeciwciała, które wiążą się z globiną. Metoda ta jest bardziej skuteczna niż gwajakolowa, gdyż wykrywa niższy poziom krwi w kale, jednak wynik może być fałszywie ujemny w przypadku krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

          Badanie na krew utajoną w kale - normy

          Normy dla badania na krew utajoną w kale to 0,5 do 1,5 ml/dobę

          W przypadku wykrycia krwi utajonej w kale zleca się dodatkowe badania - sigmoidoskopię, kolonoskopię lub badanie z podwójnym kontrastem - by znaleźć przyczynę krwawienia.

          Badanie kału na krew utajoną pomoże wykryć raka jelita grubego

          youtube.com/ Najprościej Mówiąc