Badania prostaty. Mężczyźni powinni robić te badania profilaktyczne prostaty

Materiał partnerski
Badania prostaty. Mężczyźni powinni robić te badania profilaktyczne prostaty
Autor: thinkstockphotos.com Badania prostaty zacznij wykonywać już po czterdziestce.

Badania prostaty zacznij wykonywać już po czterdziestce. Problemy z prostatą mają coraz młodsi mężczyźni. Wystarczy raz w roku odwiedzić urologa, by odpowiednio wcześnie zacząć działać.

Spis treści

  1. Badania profilaktyczne prostaty - co się dzieje z prostatą
  2. Badania profilaktyczne prostaty
  3. Badania profilaktyczne prostaty - co to jest PSA

Badania profilaktyczne prostaty zacznij od wizyty u urologa albo poproś lekarza pierwszego kontaktu by zrobił badanie prostaty per rectum czyli mówiąc po ludzku - palcem przez odbytnicę.

To podstawowe badanie profilaktyczne prostaty. Lekarz zorientuje się, czy twój gruczoł krokowy jest prawidłowej wielkości czy już powiększa się. Nie czekaj aż prostata zacznie cię gonić co chwilę do toalety.

Badania profilaktyczne prostaty - co się dzieje z prostatą

Prostata, czyli gruczoł krokowy albo stercze, ma wielkość kasztana i umiejscowiony jest za pęcherzem moczowym. Gruczoł obejmuje cewkę moczową, dlatego zaburzenia prostaty, głównie przerost lub stan zapalny, powodują wzmożone parcie na mocz i trudności z oddawaniem moczu.

Skąd się biorą problemy z prostatą? Gruczoł ten wrażliwy jest na działanie androgenów. Zaburzenia produkcji testosteronu oraz przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron naukowcy wiążą z przerostem prostaty. Wydaje się że ma na to wpływ również dieta podwyższająca poziom cholesterolu we krwi.

Warto robić badania profilaktyczne prostaty, bo są skuteczne leki, które powstrzymują przerost gruczołu krokowego, zarówno syntetyczne jak i ziołowe.

Poza profilaktycznie warto do męskiej diety włączyć więcej pomidorów, pestek z dyni i czosnku oraz pić zielona herbatę. To zapobiega zarówno przerostowi prostaty, jak i pojawieniu się nowotworu gruczołu krokowego.

Badania profilaktyczne prostaty

  • Począwszy od 40. roku życia, mężczyźni powinni raz w roku poddać się badaniu prostaty per rectum. Może to zrobić lekarz pierwszego kontaktu lub urolog.
  • Jeśli lekarz dostrzeże powiększenie gruczołu krokowego mężczyzna powinien także raz w roku, a jeśli lekarz zaleci to nawet częściej, zrobić badanie USG jamy brzusznej, na którym zobrazowana będzie prostata.
  • W przypadku, gdy prostata jest powiększona lub ojciec mężczyzny albo bracia mają raka prostaty, to już po czterdziestce powinien pierwszy raz zrobić badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów PSA, które pomogą wcześnie zdiagnozować raka prostaty. Jeżeli nie ma takich wsjkazań pierwsze badanie należy wykonać po 50 roku życia.
Wypróbuj
Hydrex - Prostata PSA test

Autor: Hydrex

materiał partnera

Prostata PSA test to profesjonalne narzędzie diagnostyczne służące do wykrywania specyficznego antygenu prostaty, który towarzyszy zmianom chorobowym w obrębie gruczołu krokowego (stercza).

Test PSA przeprowadza się na próbce krwi pobranej z palca. W opakowaniu znajdziemy wszystkie potrzebne do badania narzędzia, takie jak lancet do nakłucia palca, plastikową pipetkę do pobrania próbki krwi, pojemnik z zakraplaczem zawierającym niezbędny do analizy odczynnik oraz płytkę testową.

Wyniki otrzymujemy po 10 minutach, ich wiarygodność utrzymuje się jeszcze 5 minut. Testu nie należy interpretować po upływie 15 minut.

Badania profilaktyczne prostaty - co to jest PSA

PSA to skrót od terminu angielskiego Prostate Specific Antigen czyli antygen swoisty dla prostaty. Substancja produkowana jest w gruczole krokowym i służy do upłynniania nasienia. Dlatego jej największe stężenie występuje właśnie w nasieniu.

Do krwi zdrowego mężczyzny dostaje się niewiele PSA. Natomiast rozwijający się nowotwór złośliwy prostaty prowadzi do uwalniania się PSA do krwi w większych ilościach.

Dlatego uznano PSA za marker nowotworowy. Podwyższeni poziomu PSA we krwi nasuwa podejrzenie nowotworu złośliwego, ale tego nie przesądza.

Około 20 procent mężczyzn ma podwyższone PSA we krwi z innych powodów. Niemniej w każdym przypadku trzeba przeprowadzić dalszą diagnostykę wyjaśniającą przyczyny podwyższenia poziomu PSA we krwi. Poziom PSA we krwi zależy od:

  • hormonów płciowych męskich (androgenów) - produkcja i wydzielanie PSA znajduje się pod kontrolą tych hormonów;
  • wieku - stężenie PSA rośnie wraz z wiekiem i u mężczyzn zdrowych wzrasta o 0,04 ng/ml w ciągu roku;
  • objętości stercza - na każdy cm3 tkanki gruczołu krokowego notuje się wzrost poziomu PSA o ok. 4 procent;
  • rasy - czarnoskórzy mają wyższe stężenie PSA niż mężczyźni rasy białej,
  • ejakulacji - powoduje ona wzrost poziomu PSA we krwi, co może być przyczyną błędnych wyników badania. Badania PSA trzeba więc zrobić po okresie 48 godzin wstrzemięźliwości seksualnej.

Wynik badania poziomu PSA we krwi zawsze powinien zinterpretować lekarz, który zna pacjenta i wie jakie uwarunkowania w jego przypadku wchodzą w grę.