37. tydzień ciąży - twoja ciąża jest już donoszona
37. tydzień ciąży to moment, w którym definitywnie możesz przestać bać się o przedwczesny poród – pod koniec 37. tygodnia ciąża uznawana jest za donoszoną. Nim jednak nie urodzisz, nadal będą cię męczyć typowe dla późnej ciąży dolegliwości.
Spis treści
- 37. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
- Poznaj 10 sposobów na lekki poród! [WIDEO]
- 37. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą
- 37. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
37. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
W 37. tygodniu ciąży płód waży około 2,8-3,1 kg i ma około 48-51 cm długości. Gdyby maluch urodził się właśnie teraz, nie byłoby w tym nic niepokojącego: dziecko urodzone w 37. tygodniu ciąży uznawane jest za zdolne do samodzielnego życia poza brzuchem, a ciąża – za donoszoną.
Wszystkie układy i narządy płodu są już bowiem w pełni sprawne i gotowe do działania. Jednak im dłużej pozostanie w brzuchu, tym lepiej, bo do jego krwi ciągle trafiają przeciwciała, jakie pobiera od mamy.
Podobnie jak w poprzednich tygodniach, malec głównie przybiera już na wadze (w 37. tygodniu przybędzie mu kolejne 300 g) i rośnie. Gdy nie śpi, ćwiczy umiejętność oddychania, wciągając i wypluwając wody płodowe. Nadal łapie pępowinę, ściska ją i puszcza, ćwicząc w ten sposób dłonie.
Między tobą, a dzieckiem jest już specyficzna więź: malec swoim zachowaniem potrafi ci przekazać, jak się czuje, a ty umiesz prawidłowo odczytać wysyłane przezeń sygnały. Wiesz, kiedy dziecko jest niespokojne, a kiedy zrelaksowane. To zjawisko nosi nazwę komunikacji prenatalnej i często rozwija się właśnie w okolicach 37. tygodnia ciąży.
Nadnercza płodu wytwarzają już kortyzon, hormon, który ma wpływ na przyszłą pracę płuc. Meszek płodowy praktycznie cały już zanikł. Na ciele malca jest też coraz mniej mazi płodowej, która jeszcze do niedawna pokrywała jego skórę niemal w całości.
Od 37. tygodnia ciąży płód nie zmieni już swojej pozycji – jeśli do tej pory nie obrócił się główką w dół, prawdopodobnie czeka cię cesarskie cięcie.
Poznaj 10 sposobów na lekki poród! [WIDEO]
37. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą
W 37. tygodniu ciąży możesz mieć bardzo częste skurcze przepowiadające – im bliżej porodu, tym będą intensywniejsze i dłuższe (mogą trwać nawet co dwie minuty). Nowością natomiast może być lekki ból, zbliżony do tego, jaki odczuwałaś w trakcie miesiączki.
Boisz się, że nie dasz rady odróżnić ich od tych porodowych? Spokojnie – nawet jeśli są dość silne, ale nie towarzyszą im inne objawy mogące świadczyć o zbliżającym się porodzie – takie, jak plamienie, odejście czopa śluzowego, ból kręgosłupa – nie ma się czym przejmować.
Jeśli chcesz się przekonać, czy to tylko fałszywy alarm, weź lek o działaniu rozkurczającym lub ciepłą kąpiel – gdy skurcze ustaną, do porodu masz jeszcze trochę czasu.
Za sprawą hormonów ciążowych twoje sny mogą być teraz bardzo realistyczne i kolorowe. Być może, jak wiele innych kobiet w 37. tygodniu ciąży, będziesz śniła głównie o dziecku, zwłaszcza o tym, że trzymasz je już w ramionach.
Możesz teraz odczuwać silne bóle krocza i niemal nieustające parcie na pęcherz. Tak już niestety będzie aż do porodu. Obrzęki, świąd skóry na brzuchu, bezsenność, bóle kręgosłupa – w późnej ciąży te dolegliwości są zupełnie normalne, i nawet jeśli na pewien czas dały ci o sobie zapomnieć, teraz zapewne powrócą, i zostaną z tobą już do porodu.
Choć będzie ci się oddychało nieco łatwiej, niż kilka tygodni wcześniej, możesz mieć teraz uczucie stale zatkanego nosa. Nie jest to objaw infekcji, lecz efekt działania hormonów ciążowych.
Pod koniec tego tygodnia w trakcie badania ginekologicznego lekarz może stwierdzić już początkowe rozwarcie szyjki macicy. Co dalej? Należy wtedy ograniczyć aktywność i żyć spokojniej, niż do tej pory, a także ściśle stosować się do wskazówek lekarza.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
37. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
-Jeśli do tej pory nie zrobiłaś badań, jakie trzeba wykonać pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży, masz na to jeszcze tylko chwilę. Przypominamy: te badania to morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, antygen HBs, a także badanie w kierunku HIV. Trzeba też wykonać posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących oraz cytologię, jeśli nie miałaś jej wcześniej. Kobietom ze zwiększonym ryzykiem zakażenia wykonuje się też badania w kierunku VDRL i HCV.
Dziecko w 37. tygodniu ciąży jest zazwyczaj dużo bardziej spokojne niż wcześniej. Czasem wręcz możesz mieć wrażenie, że malec przez długi czas nie daje znaku życia. Zazwyczaj nie jest to nic niepokojącego, jednak by upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto liczyć ruchy malca, a gdy ich nie czujesz, zjeść coś, zmienić pozycję, pójść na krótki spacer – i ponownie spróbować policzyć.
Dopiero jeśli przez następną godzinę nic nie poczujesz, zadzwoń do lekarza, albo od razu pojedź do szpitala na porodówkę. Upewnij się, że w torbie do szpitala na pewno niczego nie brakuje. Jeszcze jej nie spakowałaś? Koniecznie zrób to jeszcze dziś. Mało który poród zaczyna się o czasie, może się więc zdarzyć, że i twoje dziecko urodzi się wcześniej, niż przewidział to lekarz.
Przeczytaj również: