23. tydzień ciąży - w poszukiwaniu szkoły rodzenia

2018-04-06 11:54
23. tydzień ciąży - w poszukiwaniu szkoły rodzenia
Autor: Thinkstockphotos.com 23. tydzień ciąży - w poszukiwaniu szkoły rodzenia

23. tydzień ciąży to ostatni moment, by włożyć buty na wysokim obcasie: w  następnych tygodniach punkt ciężkości ciała przesunie się na tyle, że będzie to już niezbyt bezpieczne. To również jeden z ostatnich tygodni, gdy wciąż jeszcze widzisz swoje stopy -  wkrótce to się zmieni.

Spis treści

  1. 23. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
  2. 23. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą
  3. 6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem
  4. 23. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

  • 23. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
  • 23. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  • 23. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia
  • 23. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

    Płód w 23. tygodniu ciąży jest już wielkości małej laleczki: jego masa wzrosła do około 455-500 gram, a odległość ciemieniowo-siedzeniowa do około 20 cm.

    23. tydzień to początek 6. miesiąca ciąży

    • Skóra płodu jest przejrzysta – widać przez nią wszystkie narządy wewnętrzne. Maluch wygląda teraz jak mops, bo z dnia na dzień ma coraz więcej skóry, która jest bardzo luźna - przybywa jej bowiem dużo szybciej, niż tkanki tłuszczowej.
    • Malec rozpoznaje już głos mamy, dlatego warto jak najczęściej mówić do brzucha – po porodzie dźwięk twojego głosu będzie uspokajał maleństwo.
    • Przez większość czasu dziecko jest dość spokojne i śpi – naukowcy szacują, że spędza w ten sposób nawet 20 godzin w ciągu doby. Dlatego rzadziej możesz teraz odczuwać kopnięcia
    • Ruchy dziecka są już nie tylko odczuwalne dla ciebie, ale też dobrze widoczne dla otoczenia – gdy malec rozprostowuje nóżki albo rączki, mocno wypycha twój brzuch z jednej strony.
    • Od czasu do czasu możesz wyczuwać dobiegające z wnętrza brzuszka dziwne ruchy, nie przypominające dobrze znanych ci już kopniaków. Są zupełnie normalne - świadczą o tym, że płód ma czkawkę, a ta z kolei jest sygnałem, że kora mózgowa prawidłowo się rozwija.
    • Układ nerwowy maluszka pracuje już coraz sprawniej, dlatego od tego momentu może on już odczuwać ból.
    • Naukowcy są zdania, że płód w 23. tygodniu ciąży czuje, gdy rodzice uprawiają seks, bo jego serduszko przyspiesza, gdy mama ma orgazm. Póki co nie wiadomo jednak, czy przyczyną są skurcze macicy, do jakich wówczas dochodzi, czy też nagły wyrzut endorfin, jaki ma miejsce w trakcie szczytowania.

    23. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą

    W 23. tygodniu ciąży możesz już odczuwać nieregularne skurcze Braxtona-Hicksa. Nie są bolesne, świadczą tylko o tym, że macica powoli zaczyna przygotowywać się do porodu.

    To czas, kiedy rozstępy i przebarwienia mogą stać się bardziej widoczne. Ciemniejsza będzie również linea negra, czyli brązowa kreska, biegnąca przez środek brzuszka.

    Bóle boków, będące efektem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę mogą być teraz bardziej dokuczliwe. Może cię zaskoczyć nasilenie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zgaga, niestrawność, zaparcia i wzdęcia.

    Być może, jak wiele innych ciężarnych w 23. tygodniu ciąży, zaczniesz narzekać na bóle głowy. Mogą też zdarzyć się okresowe zawroty głowy, a nawet omdlenia.

    Masa ciała od początku ciąży powinna wzrosnąć 4,5-5,6 kg.

    Przyszłe mamy w 23. tygodniu ciąży zwykle zaczynają też odczuwać bóle pleców, które nasilają się po kilku godzinach spędzonych przy biurku. To, że trudno ci czasem rozprostować plecy, jest winą rosnącego brzuszka.

    Nadal możesz też mieć białawe, obfite upławy. Obrzęki kostek i stóp, a czasem też twarzy i dłoni to w tym czasie już norma. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli nie znikają po nocy.

    Możesz też już odczuwać bardzo bolesne skurcze łydek. Ponieważ świadczą one o tym, że w twoim organizmie brakuje potasu i magnezu, warto wzbogacić codzienną dietę o gorzką czekoladę, ryby, orzechy, banany, pomidory, awokado i pełnoziarniste pieczywo, które zawierają najwięcej tych cennych pierwiastków. A jeśli to nie pomoże, poprosić lekarza, by zalecił właściwe suplementy.

    Możesz być teraz bardziej drażliwa i skłonna do płaczu – wiąże się to ze zmianami hormonalnymi i jest zupełnie normalne.

    6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

    Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

    23. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

    W 23 tygodniu ciąży możesz zacząć już zastanawiać się nad tym, w którym szpitalu twoje maleństwo przyjdzie na świat. Warto też już powoli rezerwować sobie miejsce w upatrzonej szkole rodzenia.

    W diecie staraj się ograniczać sód. Jego nadmiar zatrzymuje płyny w organizmie, co prowadzi do obrzęków. Bezpieczna ilość sodu to 3 gramy na dobę.

    Nadal powinnaś regularnie ćwiczyć. Warto zwłaszcza pływać, albo gimnastykować się w basenie, bo takie formy aktywności bardzo poprawiają krążenie zarówno u ciebie, jak i u płodu, dzięki nim również najłatwiej zadbać o kondycję, co będzie miało znaczenie podczas porodu.

    Co można ćwiczyć w ciąży? Zajęcia dla ciężarnych

    Przeczytaj również:

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza