2. tydzień ciąży - czas zacząć starania
2. tydzień ciąży to tak naprawdę według obliczeń ginekologów moment, w którym komórka jajowa dojrzewa i jest gotowa do uwolnienia się z pęcherzyka. Jeśli przygotowujesz się do ciąży, właśnie teraz powinnaś zacząć starania.
Spis treści
- 2. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- 2. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
- 2. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
2. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Jak już wiesz z tekstu o 1. tygodniu ciąży, stosowanie przez lekarza reguły Naegelego oznacza, że wiek płodu podawany przez lekarza jest zawsze o 2 tygodnie starszy niż realny.
Tak więc według specjalistów jesteś teraz w 2. tygodniu ciąży, a tak naprawdę, twój organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia.
W 2. tygodniu trwania cyklu nie ma już krwawienia. Nadal trwa faza folikularna, w czasie której macica wyściela się nowym nabłonkiem. W jajniku dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa.
Zazwyczaj dojrzewa jednak tylko jeden z nich (jeśli dojrzeje więcej, mamy do czynienia z ciążą mnogą), by w odpowiednim momencie uwolnić komórkę jajową do jajowodu (to tzw. jajeczkowanie, czyli owulacja, która jednak będzie miała miejsce dopiero za kilka dni).
Tymczasem w 2. tygodniu ciąży twój organizm przygotowuje się do przyjęcia plemnika: w szyjce macicy pojawia się biały gęsty śluz, który za jakiś czas zamieni się w przezroczysty i rozciągliwy.
Jego zadaniem będzie stworzenie dogodnych warunków do przetrwania plemników i ułatwienie im dostępu do jajowodu i znajdującej się tam komórki jajowej.
2. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
Jeśli planujesz macierzyństwo i zależy ci na współżyciu w najkorzystniejszym czasie powinnaś wiedzieć, że dni płodne u kobiety trwają kilka dni.
Aby je obliczyć możesz skorzystać z kalkulatora dni płodnych, ale możesz obliczyć to również samodzielnie mając w ręku kalendarz.
Owulacja, jak wspomnieliśmy, przypada na ok. 14. dzień cyklu. Do zapłodnienia może dojść 1-4 dni przed jajeczkowaniem oraz 1-2 dni po nim.
Dzieje się tak dlatego, że chociaż komórka jajowa kobiety żyje tylko 24 godziny, to jednak żywotność plemników męskich jest dużo dłuższa.
W wilgotnych i ciepłych warunkach (wewnątrz kobiecego organizmu) mogą przetrwać nawet 4-6 dni. To pozwala im na przeczekanie kilku dni na moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika lub na zapłodnienie jej 1-2 dni po tym fakcie.
Warto wspomnieć, że obliczenia te mają sens tylko u kobiet z regularnymi cyklami. Panie, które miesiączkują nieregularnie, ale chcą znać termin owulacji powinny skorzystać z testów owulacyjnych. To testy dostępne w aptece bez recepty.
Ich działanie polega na stwierdzeniu w moczu obecności hormonu luteinizującego (LH) o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mIU/ml. Wzrost stężenia LH wskazuje na owulację.
Test może mieć formę paska do zanurzania w pojemniku z moczem lub płytki, na która nanosi się mocz pipetą. Wiarogodność testu z moczu to ok. 99,9 proc.
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
2. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
W tygodniach towarzyszących zapłodnieniu, a więc i w 2. tygodniu cyklu nie powinnaś przyjmować żadnych leków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój maluszka.
Dlatego, jeśli przyjmujesz jakieś preparaty na stałe (np. chorujesz przewlekle na alergię, tarczycę itd.), spytaj swojego lekarza, czy nie zaszkodzą one nienarodzonemu dziecku.
Jeśli tak jest, poproś go o bezpieczne zamienniki. A jeśli po prostu zaziębiłaś się i bierzesz jakiś lekarstwa czy antybiotyk, odłóż starania o dziecko na następny miesiąc, czyli do momentu aż zakończysz farmakoterapię.
Wpływ na zdrowie dziecka ma również twoja dieta. Już przed zapłodnieniem postaraj się zmienić nawyki żywieniowe na lepsze. Jak pokazują badania, witaminy, minerały, które zjadasz przedostają się do płodu i działają na jego rozwój oraz wzrost.
Zacznij więc jeść więcej warzyw i owoców, postaw na czerwone mięso, które pomoże ci zrobić trochę zapasów żelaza, jedz dużo ryb, bogatych w kwasy omega, które wpływaj na intelekt malca i zmniejszają ryzyko porodu przedwczesnego.
Zrezygnuj z fastfoodów i tłustych, niezdrowych przekąsek. Unikaj alkoholu, nie pal papierosów. Możesz pić kawę, ale z umiarem (maksymalnie 2 filiżanki dziennie), bo niektóre badania pokazują, że może ona zmniejszać szansę na poczęcie.
Przeczytaj również: