13. tydzień ciąży - coraz bardziej widać zmiany
13. tydzień ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Możesz wreszcie spać spokojnie, mija bowiem okres największego ryzyka poronienia i wystąpienia wad genetycznych. Twoje dziecko jest już ukształtowane i dość duże. Zobacz najważniejsze zalecenia dla kobiet w 13. tygodniu ciąży.
Spis treści
- 13 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- 13 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- Z czego wynika tkliwość piersi w ciąży?
- 13 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
13 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Płód w 13. tygodniu ciąży ma około 80 mm i waży ok. 15-20 g, jest więc wielkości mandarynki. Choć jest już dość duży i ukształtowany, ma wszystkie narządy, to jednak nadal jest całkowicie uzależniony od organizmu mamy.
To od niego za pośrednictwem łożyska otrzymuje tlen i składniki odżywcze, bez których by nie przeżył.
Łożysko zaczyna działać ok. 13. tygodnia ciąży, kiedy osiąga pełna dojrzałość i przejmuję rolę kosmków łożyskowych. Jest połączone naczyniami krwionośnymi ze ścianą macicy.
Twoje dziecko potrafi już bardzo wiele: umie poruszać się, choć tego jeszcze nie czujesz, macha paluszkami, kończynami, rusza główką. Bez ruchu potrafi wytrzymać zaledwie kilkanaście minut. Te ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie.
- Jelita nadal przesuwają się w głąb jamy brzusznej, wątroba zaczyna produkować żółć, a trzustka – insulinę,
- zmienia się twarz dziecka – oczy przesuwają się w stronę nosa, a uszy – na boki głowy, czyli tak, gdzie będą umiejscowione ostatecznie. Chociaż uszy są już wykształcone, to jednak zmysł słuchu jeszcze nie pracuje, mimo to malec reaguje na dźwięki. Prawdopodobnie płód odbiera je jako drgania swoją skórą,
- wykształca się u niego odruch noworodkowy szukania piersi. Gdy niechcący dotknie buzią ściany macicy, odwraca główkę tak, jak noworodek szukający źródła pożywienia.
13 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
W 13. tygodniu ciąży, jak już wiesz, zaczyna działać łożysko, które staje się też coraz większe. Może to u ciebie powodować zmęczenie i osłabienie.
Dlatego warto teraz wypoczywać i ucinać sobie popołudniowe drzemki, które wzmocnią organizm i ułatwia ci codzienne funkcjonowanie.
Jesteś teraz w 13. tygodniu, czyli kończysz 3. miesiąc ciąży
Chociaż dziecko ma wielkość mandarynki, to jednak twoja macica jest większa – ma wielkość melona. Dlatego bez problemu mieszczą się w niej oprócz płodu, wody owodniowe i łożysko.
W 13. tygodniu ciąży możesz mieć nadal problemy z zaparciami i zgagą, powinny jednak powoli ustępować poranne mdłości.
To dlatego, że produkcja hormonu hCG, odpowiedzialnego za nudności zmniejsza się – nie jest on już potrzebny dziecku, bo nie musi stymulować ciałka żółtego do produkcji progesteronu.
Teraz produkuje go łożysko i to właśnie progesteron jest odpowiedzialny za zwolnioną perystaltykę jelit, która prowadzi do problemów z wypróżnianiem się, zgagi oraz wzdęć.
Aby ich uniknąć i pomóc układowi trawiennemu w pracy, pij dużo wody, jedz mniej, ale częściej i sięgaj po produkty bogate w błonnik.
W 13. tygodniu ciąży możesz też dostrzec kolejne zmiany będące skutkiem ciąży: niektóre mamy skarzą się na pogorszenie cery, albo – przeciwnie – na poprawę jej stanu.
Wszystko zależy od tego, jak zareagujesz na zmiany hormonalne, które zachodzą w twoim organizmie. Ponieważ zwiększyła się objętość krwi możesz nabrać zdrowych rumieńców.
Inny typowy dla końca pierwszego trymestru ciąży objaw to powiększenie się piersi. To również sprawka hormonów, choć akurat niewiele kobiet ma do nich o to pretensje.
Z czego wynika tkliwość piersi w ciąży?
13 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
13. tydzień ciąży to czas, kiedy ryzyko poronienia zmniejsza się o 65 proc. Mimo to niepokoisz się każdym nietypowym objawem, który u siebie zauważasz. Na przykład plamieniem.
To rzeczywiście sygnał, że z ciążą może dziać się coś złego, ale niekoniecznie. W okresie, kiedy macica rośnie dynamicznie i jest bardzo ukrwiona, może dojść do niewielkich plamień.
Jeżeli nie towarzyszy im silny ból podbrzusza czy skrzepy, nie ma powodu do strachu. Jeżeli plamienie zamienia się w krwotok, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Ponieważ twoje piersi są teraz większe, kup sobie nowy biustonosz, by ich nie drażnić i nie uciskać – wybierz większą miseczkę, ale również większy obwód pod biustem – za kilka tygodni poczujesz, że był to dobry pomysł.
Wybieraj te z szerokimi ramiączkami, bo twoje piersi są teraz cięższe i wymagają dobrej podpory.
Przeczytaj również: