Drogi Użytkowniku,

My, nasi Zaufani Partnerzy oraz inne podmioty z Grupy ZPR Media uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie, czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikacji poprzez skanowanie urządzeń. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na korzystanie z tych technologii poprzez kliknięcie "Akceptuję". Zgoda jest dobrowolna i zawsze możesz ją wycofać klikając w przycisk "Zmień ustawienia zgód" znajdujący się na dole strony.

Aby móc w pełni komfortowo i świadomie korzystać z naszych witryn, prosimy zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności i Cookies. Dodatkowo informujemy że celami przetwarzania danych są: przechowywanie informacji, przechowywanie i dostęp do informacji, personalizacja, wybór i dostarczanie reklam, tworzenie raportów na temat reklam, wybór i dostarczanie treści, tworzenie raportów na temat treści, pomiary.

10 tys. kroków to minimum? Eksperci twierdzą, że niekoniecznie

2021-09-09 9:11 Patrycja Pupiec
Autor: Getty Images

Aktywności fizyczna to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na dobry stan zdrowia. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy zmniejszać ryzyko wielu dolegliwości, m.in. schorzeń układu krążenia, cukrzycy czy chorób nowotworowych. Naukowcy postanowili sprawdzić, ile kroków należy wykonać każdego dnia, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

Liczba kroków, jaką każdego dnia wykonuje człowiek jest znaczącym wskaźnikiem określającym całkowitą dzienną aktywność. Naukowcy sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy dzienną dawką kroków, jaką wykonują osoby w wieku 38-50 lat a przedwczesną śmiercią.

W badaniu wzięło udział 2110 dorosłych, którzy codziennie wykonywali co najmniej 7000 tysięcy kroków. Okazało się, że osoby przemierzające większą dzienną liczbę kroków w porównaniu z ochotnikami, którzy wykonywali ich mniej, mieli od 50 do 70 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Twoja przeglądarka nie wspiera elementu wideo.

Analizy nie wykazały korelacji między intensywnością kroku a śmiertelnością. U osób przemierzających więcej niż 10000 tysięcy kroków na dzień nie zaobserwowano dalszego wpływu na zmniejszenie śmiertelności.

Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych badań na bardziej zróżnicowanych populacjach, by ocenić statystycznie istotne różnice płci oraz rasy, aby można było określić korzyści chodzenia zróżnicowanymi sposobami w różnych etapach życia.

Oglądasz ultralekką wersję artykułu

Przejdź do pełnej wersji strony
O autorze
Autor:
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Oglądasz ultralekką wersję artykułu

Przejdź do pełnej wersji strony