10. tydzień ciąży - dziecko rośnie a brzuch nie

2018-04-14 11:54
10. tydzień ciąży - dziecko rośnie a brzuch nie
Autor: Thinkstockphotos.com 10. tydzień ciąży - dziecko rośnie a brzuch nie

Jesteś w 10. tygodniu ciąży, co oznacza, że od zapłodnienia minęło 8 tygodni. Twoje dziecko rośnie, a ty odczuwasz poranne mdłości, wahania nastroju i niespodziewane powiększenie się biustu. Tak właśnie powinno być. Jaka jest wielkość brzucha i jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Na co powinnaś zwrócić uwagę?

Spis treści

  1. 10 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
  3. 10 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 10 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

10 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Dziecko ma w 10. tygodniu ciąży około 30-40 mm - to tyle, ile nieduża śliwka węgierka. Warto pamiętać, że pęcherzyk, w którym znajduje się płód - bo od tej pory nie jest to już embrion - jest większy.

Oprócz samego pęcherzyka, bezpieczeństwo maluszkowi gwarantują teraz również błony płodowe. Łożysko jeszcze nie zapewnia dziecku pożywienia i tlenu - na razie rolę tę pełni pogrubiała kosmówka, czyli struktura naczyń krwionośnych, które łączą płód z macicą.

To kosmówka wytwarza hormon hCG i odżywa płód. Tak będzie do 12.-16. tygodnia ciąży, kiedy to z kosmówki wykształci się łożysko.

  • mózg dynamicznie rośnie, dlatego główka dziecka jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu z resztą ciała, działa już nie tylko mózg dziecka, ale i jego układ nerwowy
  • w buzi malca formuje się 20 zalążków zębów, które jednak wyrosną dopiero za kilkanaście miesięcy
  • ponieważ stawy są już ukształtowane, dlatego rączki i nóżki dziecka poruszają się, zginają w łokciu, nadgarstkach i kolankach
  • nerki przesuwają się i zajmują właściwe sobie miejsce
  • rozwijają się też powoli płuca, jednak na ich ostateczną dojrzałość trzeba poczekać niemal do samego końca ciąży
  • powstaje przepona, która w przyszłości umożliwi dziecku oddychanie zwykłym powietrzem

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

10 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Dziecko waży teraz około 10 g, nie ma więc wpływu na wynik, który widzisz stając rano na wadze łazienkowej. A wynik ten może być taki jak przed ciąża, mniejszy (zwłaszcza jeśli dużo wymiotujesz) albo nieco wyższy.

To dlatego, że na twój ciężar w ciąży składa się nie tylko waga płodu, ale i krwi (jej objętość się zwiększa), dodatkowo płyn owodniowy, powiększona macica i piersi oraz łożysko.

Na razie nie są to duże ciężary, ale mimo to w pierwszym trymestrze możesz trochę przybrać na wadze. Pamiętaj, że jeśli byłaś otyła przed ciążą, nie możesz sobie pozwolić na zbyt duże przytycie (maksymalnie 2 kg).

Kobiety szczupłe mogą przytyć w pierwszym trymestrze nawet 3 kg.

Pilnuj się tych zaleceń, bo waga w ciąży ma duże znaczenie dla zdrowia twojego i dziecka - sprzyja wielu chorobom kobiet w okresie ciąży i predysponuje dziecko do chorób w przyszłości.

Badania pokazują również, że kobiety otyłe rodzą wolniej i ciężej, trudniej jest też im  wrócić do formy po porodzie.

Jesteś teraz w 10. tygodniu, czyli w 3. miesiącu ciąży

W 10. tygodniu ciąży możesz zacząć skarżyć się na dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak zgaga czy zaparcia.

Zgaga to częsta dolegliwość przyszłych mam spowodowana hormonami, które rozluźniają zwieracze przełyku ułatwiając treści żołądkowej cofanie się, co powoduje niemiłe uczucie pieczenie.

Na zgagę pomaga picie rumianku, mleka, a także przyjmowanie preparatów na zgagę, wiele z nich jest bezpiecznych dla ciąży.

Możesz oczywiście nadal cierpieć na mdłości, które złagodzi herbata z imbiru lub ciasteczka imbirowe. Niektórym mamom pomaga woda z cytryną lub podjadanie zdrowych przekąsek, np. marchewek czy migdałów.

10 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

W okresie ciąży kobieta w naturalny sposób staje się bardziej uważna i koncentruje się bardziej na swoim zdrowiu. Pilnuj diety, ale zwracaj również uwagę na swój styl życia.

Staraj się dużo spacerować, ćwiczyć, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, przebywaj dużo na świeżym powietrzu.

Zwracaj uwagę na wszystkie dolegliwości, które mogą budzić twój lęk i mów o nich swojemu lekarzowi. Rozwieje twoje wątpliwości i uspokoi cię lub zainterweniuje, jeśli uzna, że jest taka potrzeba.

Pamiętaj, że niepokojącym objawem są zawsze plamienia i skurcze, które mogą świadczyć o poronieniu lub o problemach z łożyskiem.

Naturalne, choć nieprzyjemne mogą być różnego rodzaju dolegliwości trawienne (zgaga, zaparcia) czy osłabienia, zawroty głowyomdlenia, które są wynikiem przystosowywania się twojego organizmu do nowych warunków i do pracy za dwoje.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza